Biotehniška šola Rakičan
Rakičan, Lendavska ulica 3
9000 Murska Sobota
02 530 37 50
051 608 300
Splet: http://www.solarakican.si
E-pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
----------------------------------------------------
---------------------------------------------------
Medresorski projekt Teden umetnosti v šoli in vrtcu poteka že šesto leto zapored. Namen slednjega je vključevanje umetnosti in kulture v vzgojno-izobraževalni proces. Letošnji projekt je bil posvečen nenasilni komunikaciji, s podnaslovom Gradim nenasilno komunikacijo. Tema posega na področje medosebnih odnosov, odprtosti za dialog in sodelovanje, solidarnosti in strpnosti.
Ocenili smo, da je tema zelo pomembna za mlade na sploh, zato smo se odločili za sodelovanje v projektu pri predmetu Informatika in poslovno komuniciranje. Tudi v poslovnem svetu smo lahko priča nasilni komunikacij, nestrpnosti in neustreznim dialogom, zato je pomembno poudariti pomen sodelovanja, strpnosti in solidarnosti. Nenazadnje so tudi podjetja tista, ki morajo biti družbeno odgovorna.
Z uporabo raznih aplikacij, ki nam jih ponuja sodobna tehnologija, smo posegli še na področje informatike in tako uspešno povezali naveden projekt v celoto.
Po vodenem razgovoru o nenasilni komunikaciji so dijaki na terenu, v šolskem ali domačem okolju, posneli fotografije, ki po njihovem mnenju predstavljajo nenasilno komunikacijo. Fotografije so po želji obdelali (kontrast, obrezovanje, zameglitev), ter jih naslovili s sporočili. Slednje smo natisnili, ustrezno estetsko prilepili na črni papir, dopisali sporočila in pripravili oglasno tablo z razstavo izdelkov na hodniku v Paviljonu I.
Umetnost smo na tak način vpeli v predmet, ki umetnostno ni naravnan. Ozavestili smo pomembno temo nenasilne komunikacije, ter našli prostor za lastno ustvarjanje, izražanje in tudi ozaveščanje drugih. S tokratno razstavo fotografij želimo širiti in graditi pozitivno energijo, odprt dialog, sočutje in strpnost – nenasilno komunikacijo v vsej svoji veličini.
Vsi izdelki dijakov 1. A so objavljeni v aplikaciji Padlet: https://padlet.com/barbarazuzeklackovic/gradimo_nenasilno_komunikacijo
Izdelke lahko ocenite s srčki. Avtor/-ca fotografije, ki bo do 18. junija 2025 prejela največ všečkov prejme praktično nagrado.
Barbara Žužek Lackovič, mag. prof.
Tudi našo šolo obiskujejo mladostniki z avtizmom, ki si želijo družbe vrstnikov enako močno kot vsi ostali, vendar pogosto ne vedo, kako se vključiti. Na šoli stremimo k vključevanju in sprejemanju vseh posameznikov, zato je pomembno, da se o drugačnosti tudi pogovarjamo. Učenja v varnem in podpornem okolju si želimo vsi.
Z dijaki 3.a smo se v ta namen pridružili ustvarjanju na natečaju Modri SAM. Gre za natečaj, s katerim želi Zveza za avtizem Slovenije ozaveščati otroke in mladostnike ter jim omogočiti vpogled v svet otrok z avtizmom. Pravijo, da s tem, ko otroke opremimo z razumevanjem, kako pomagati in podpirati svoje vrstnike, gradimo bolj sprejemajočo in vključujočo družbo. Eden izmed najboljših načinov za to je branje knjig, ki naslavljajo avtizem, in ustvarjanje na podlagi prebranega. Ob kvalitetnem pogovoru o prebranem otroci pridobijo boljši vpogled v izkušnje otrok z avtizmom in jih lažje razumejo.
Z dijaki smo tokrat ustvarjali na temo knjige z naslovom Kako je biti jaz? avtorice Alenke Klemenc. Dijaki so s svojo modro obarvano roko pustili odtis, ter zapisali lastnosti avtističnih oseb. Plakat, ki sedaj krasi hodnik naše šole, nas vsak dan opominja na to, da imajo avtisti posebne lastnosti, se umikajo, a hkrati potrebujejo našo ''ROKO'' - pomoč.
Galerijo vseh izdelkov si lahko ogledate na naslednji povezavi: Modri SAM 2025- galerija izdelkov.
Barbara Žužek Lackovič, mag. prof.
V sredo, 21. 5. 2025, smo z dijaki 1.a, 2.a in 3.a, v sodelovanju s Krajinskim parkom Goričko in Gozdarskim inštitutom Slovenije, v okviru projekta LIPE IP CARE4CLIMATE, opravili terene na travnikih v Motvarjevcih in Dolencih. Seznanili smo se z ukrepi za ohranjanje trajnega travinja.
mag. Alenka Mujdrica Rožman
Včeraj, 19. 5. 2025 sta dijaka naše šole Nina HORVAT in Uroš MALAČIČ na Državnem srečanju mladih raziskovalcev, ki je potekalo na Gimnaziji in Srednji poklicni in tehniški šoli v M. Soboti osvojila srebrno priznanje.
Čestitamo.
V četrtek 8. 5. 2025 so se dijaki 2.A, ter 1.P in 2.P oddelkov udeležili predavanja na temo »Samo ja pomeni ja«, ki ga je na šoli izvedla predavateljica Simona Podobnikar iz organizacije Amnesty International Slovenija.
Predavanje je dijakom približalo pomen soglasja pri spolnih odnosih in osvetlilo, zakaj je pravica do telesne integritete ena temeljnih človekovih pravic. Z jasnimi primeri, pogovorom in interaktivnim pristopom so dijaki razmišljali o spolnem nasilju, družbenih stereotipih, pa tudi o odgovornosti posameznika pri postavljanju in spoštovanju meja.
Poseben poudarek je bil namenjen spremembi zakonodaje v Sloveniji, ki je s kampanjo »Samo ja pomeni ja« dosegla pomemben premik – od besed k dejanjem, od tišine k soglasju.
Dijaki so se v predavanje aktivno vključili z vprašanji, mnenji in izmenjavo izkušenj, kar kaže na pomen tovrstnih vsebin v šolskem prostoru.
Zahvaljujemo se Amnesty International Slovenija za sodelovanje in predavateljici za odprt, spoštljiv in poučen dialog.
Dejvid Balek, prof.
V petek, 16.5.2025 se je v Beltincih odvijala tradicionalna Rekrutacija. Dogodka namenjenega ohranjanju običajev in seznanitvi z vojaško dolžnostjo, ter možnostmi zaposlitve v Slovenski vojski so se udeležili tudi dijaki naše šole. Dijaki 1.P, 2.P, 2.A, 3.A in 3.D so bili prisotni na uradnem delu programa, dinamični predstavitvi, ter si ogledali oborožitev, opremo, tehniko in vozila Slovenske vojske. Dijaki so se poizkusili tudi v različnih vlogah, si prislužili nekaj nagrad, ter se okrepčali s pravim vojaškim pasuljem. Najbolj veseli so bili svojih vrstnikov, ki so na prizorišče prispeli kot rekruti z okrašenimi traktorskimi prikolicami.
Barbara Žužek Lackovič, mag. prof.
V petek, 25. 4. 2025, smo na naši tradicionalni »Bistri uri«, ki jo obeležujemo ob svetovnem dnevu Zemlje, izvedeli nekaj več o šolski raziskavi z bučami, o raziskavi z bioplastiko, o spolnem življenju gozdnega slinarja ter o plastični punčki Amber.
mag. Alenka Mujdrica Rožman
Z nadaljnim brskanjem po naši spletni strani se strinjate z uporabo piškotkov. Za več informacij si preberite Pravno obvestilo.