Biotehniška šola Rakičan
Rakičan, Lendavska ulica 3
9000 Murska Sobota
02 530 37 50
051 608 300
Splet: http://www.solarakican.si
E-pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
----------------------------------------------------
---------------------------------------------------
Dijaka Nina HORVAT in Uroš MALAČIČ sta sta odlično predstavila in zagovarjala raziskovalno nalogo z naslovom Vpliv različni sort oljnih buč na pridelek bučnic in olja na Regijskem srečanju mladih raziskovalcev, ki je potekalo na gimnaziji Franca Miklošiča v Ljutomeru ter osvojila zlato priznanje.
Spomnimo… da bo odločitev devetošolcev lažja.
Na informativnih dnevih so devetošolci in njihovi starši po ogledu video predstavitve šole in izobraževalnih programov spoznali ravnateljico šole go. Simono Potočnik in šolsko svetovalno delavko Barbaro Žužek Lackovič. Krajši skeč na temo novega izobraževalnega programa Mehanik kmetijskih in delovnih strojev (SPI, 3 leta) so nam pripravili dijaki programa Kmetijsko-podjetniški tehnik (SSI, 4 leta). Bodoči dijaki lahko oddajo vloge za deficitarne štipendije če se vpišejo v program Gospodar na podeželju (SPI, 3 leta), če so učno šibkejši pa se lahko vpišejo v program Pomočnik v biotehniki in oskrbi (NPI, 2 leti).
Dr. Robert Janža je z dijaki prikazal uporabo računalnikov v kmetijstvu. Izdelali so gnojilni načrt in kalkulacijo pridelave poljščin.
Profesorica Klavdija Zelko je bodočim dijakom predstavila nekaj zabavnih matematičnih ugank, ki so jih lahko poskusili rešiti. Dijaki so jih izzvali z igro žabic, barvnim sudokujem, gobelini in puzli s krogci in premicami.
V kemijski učilni so dijaki prikazali eksperimentalno določanje fizikalnih parametrov (gostota, viskoznost, svetilnost, vrelišče, vlaga) in kemijskih (sestava) lastnosti izbranih vrst olj (bučno, sončnično, oljčno in olje oljne ogrščice).
V učni delavnici je obiskovalce sprejel profesor Dejan Kočiš. Dijaki so povedali, da je slednja namenjena spoznavanju orodja, naprav, materialov in njihovi obdelavi. V času obiska so opravili servisno-vzdrževalna dela na škropilni napravi.
Vodja posestva Aljaž Brumen je prikazali simulacijsko nagibno kabino, ki so jo obiskovalci lahko preizkusili. Ogledali so si lahko tudi prerez traktorja in njegove sklope.
Ob koncu je profesorica Marjeta Trafela skupaj z dijaki pripravila pogostitev v učni kuhinji, kjer je bilo možno poskusiti tudi bučo olje različnih sort buč. Ob prijetnem druženju obiskovalcev, dijakov in profesorjev je bil čas izkoriščen tudi za pogovor in odprta vprašanja.
Bodite del naših doživetij. Vabljeni k vpisu v naše izobraževalne programe.
Postani naš dijaki in zrasti, kot mogočen hrast.
Osnovnošolci vabljeni, da oddate prijavo za vpis v prvi letnik.
Prijavnico lahko oddate elektronsko ali po pošti na naš naslov: https://www.gov.si/teme/vpis-v-srednjo-solo/
Zbiramo tudi prijave za dijaški dom: https://www.gov.si/teme/dijaski-domovi/
Bodoče dijake in starše novincev v šolskem letu 2025/2026 obveščamo, da je bil objavljen Javni razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice za šolsko leto 2025/2026.
Med tokratni nabor deficitarnih poklicev se uvršča tudi Gospodar na podeželju.
Razpis je objavljen na spletni strani Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Rapublike Slovenije in si ga lahko ogledate na naslednji povezavi: Razpis
Razpisanih je 1000 štipendij, vloge se bodo oddajale v času od 1. 8. 2025 do vključno 30. 9. 2025, višina štipendije pa znaša 123,46 € in se usklajuje v skladu z transferji v RS.
Štipendija za deficitarne poklice se lahko dodeli istočasno z vsemi štipendijami, razen s kadrovsko štipendijo. Prejemanje štipendije za deficitarne poklice ne vpliva na višino otroškega dodatka in na višino plačila dohodnine.
Izberite iskan poklic - vpišite se v izobraževalni program Gospodar na podeželju.
Z nadaljnim brskanjem po naši spletni strani se strinjate z uporabo piškotkov. Za več informacij si preberite Pravno obvestilo.